Diğer

KAZA TAZMİNATI

Erol Yağci

TRAFİK KAZASI TAZMİNATI NEDİR? NASIL ALINIR?

Ülkemizde her yıl binlerce trafik kazası meydana gelmekte ve bunların bir kısmında insanlar yaralanırken bir kısmında ise hayatlarını kaybetmektedir. Trafik kazası tazminatı, en az bir tane motorlu aracın karıştığı kazalarda meydana gelen mağduriyetlerin giderilmesi için verilir. Bunun için yaşanan kazada ölüm, yaralanma ya da üçüncü kişilere ait arazi, ev, araba gibi varlıkların zarar görmesi durumlarından en az birisinin yaşanması gerekiyor. Eğer böyle bir durum var ise kazada mağdur olan taraf, mağduriyete sebep olanlara karşı tazminat davası açabilir. Trafik kazası tazminatı ya da daha genel bir ifade ile kaza tazminatı için yapılacak tanımlama bu şekildedir.
Trafik kazası nedeniyle açılacak olan tazminat davasının temeli kazanın haksız bir fiil olmasına dayanmaktadır. Haksız fiilin ise zamanaşımı, tazminat miktarı ve mahkemenin yetkisi gibi bir takım farklı sonuçları bulunmaktadır.

Trafik Kazası Tazminatı İçin Zamanaşımı Süresi Var Mıdır?

Trafik kazası yaşayarak mağdur olan kişilerin açacakları tazminat davası için bir zamanaşımı bulunmaktadır. Bunun için dava açılmadan önce bu sürenin ne zaman dolacağının bilinmesi çok önemlidir. Trafik kazası tazminatı alabilmek için açılacak olan davada süre kazanın yapıldığı gün başlar. İlgili mevzuatta iki farklı zamanaşımı durumu vardır ve bunlardan hangisi mağdurun lehine ise o uygulanmaktadır.

Destek almak için hemen başvurun

Tazminat Davası Zamanaşımı Süresi:

Trafik kazası nedeniyle mağdur olan kişi ya da kişiler, buna sebep olanları öğrenmelerin itibaren 2 yıl içerisinde dava açma hakkına sahiptir. Bu 2 yıllık sürede dava açılmamış ise dava açma hakkı kaybedilmiş olacaktır. Ayrıca fail ve zararın öğrenilmesi için de 10 yıllık süre bulunmaktadır. Bunların genel itibari ile kazada mağdur olanların lehine olduğu söylenebilir.

Ceza Davası Zamanaşımı Süresi:

Trafik kazası sonucunda bir ceza durumu meydana gelmiş ve bunun için dava açılmışsa, zamanaşımı hesabı daha farklı yapılmaktadır. Ceza davası devam ettiği sürece zamanaşımı söz konusu olamaz. Bundan dolayı da kaza tazminatı almak isteyenler ceza davası sürerken ayrıca tazminat davası açabilirler. Trafik kazası tazminatı için bu süreler dikkat edilmesi gerekiyor.

Destek almak için hemen başvurun

Trafik Kazasından Kaynaklı Olan Tazminat Davasını Kimler Açabilir?

Yaşanan trafik kazası sonrasında oluşan sonuca bağlı olarak farklı kişilerin tazminat davası açma ve kaza tazminatı alma hakkı vardır. Bu durumlar şu şekildedir:
Yaşanan trafik kazası ölümlü ise ölen kişiden destek alan kişilerin tamamının maddi ve manevi tazminat davası açma hakkı vardır. Evli kişilerin destek verdiği kişiler eşi ve çocukları iken bekar kişilerin destek verdiği kişiler anne ve babası olarak kabul edilir. Burada belirtilen kişilerin dava açması için ölen kişiden destek aldıklarını ispat etmelerine gerek yoktur. Fakat ölen kişinin nişanlısı, amcası, dayısı ve diğer akrabalarının dava açabilmek için bu ispatı yapmaları gerekir. Aksi durumda kaza tazminatı için dava açamazlar.
Trafik kazasının sonucunda ağır bir bedensel yaralanma durumu varsa yaralanan kişinin anne, baba, eş, nişanlı ve çocuklarının sadece manevi tazminat davası açmaya hakları vardır. Fakat burada ağır bedensel yaralanma oluşabilmesi için uzuv kaybı ya da hayati fonksiyonların tam olarak yerine getirilememesi durumu olmalıdır.
Trafik kazasında sadece yaralanma durumu söz konusuysa sadece yaralanan kişi maddi ve manevi tazminat davası açma hakkı vardır. Kaza tazminatı alabilmek için açılan maddi tazminat davasında işgücü kaybı nedeniyle uğranan zarar talep edilirken yaşanan üzüntü ve acılar için ise manevi tazminat talep edilebilir.

Trafik Kazası Sebebiyle Doğan Tazminat Davası Kime Karşı Açılır?

Trafik kazalarından dolayı oluşan mağduriyetin bir nebze olsun giderilmesi için açılacak davada karşı taraf olarak aşağıda belirtilenler bulunabilir:
Aracın Sürücüsü: Kusurlu olan araç sürücüsüne trafik kazası tazminatı talep etmek amacıyla dava açılabilir.
Araç Sahibi: Aracın resmi sahibi aynı zamanda işleteni olarak kabul edilir ve bu kişiye de dava açılabilir.
Aracın İşleteni: Aracı işleten kişi ya da şirkete maddi ve manevi tazminat davası açılabilir.
Sigorta Şirketi: Trafik kazasındaki aracın Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası hangi şirket tarafından yapılmışsa o şirket de yaralanma, ölüm ve diğer zararlardan sorumlu kabul edilir. Dolayısıyla da bu şirkete karşı da dava açılabilir.

Destek almak için hemen başvurun

Trafik Kazası Tazminatı Almak İçin Hangi Mahkemede Dava Açılmalıdır?

Ölümlü ya da yaralanmalı trafik kazası tazminatı alabilmek için açılacak davada farklı yetkili mahkemeler bulunmaktadır. Yaşanan kazadaki ayrıntılara göre yetkili mahkemenin hangisi olduğu değişebilir. Buna göre:
• Trafik kazasının meydana geldiği yerdeki mahkemelere dava açılabilir.
• Trafik kazası sonucunda mağdur olan kişiler, kendi ikametgahlarının bulunduğu yerdeki mahkemelere maddi ve manevi tazminat davası açabilir.
• Trafik sigortası yapan şirketin merkezinin bulunduğu merkezdeki mahkemelerden dava açılabilir.
• Davalılardan herhangi birisinin ikametgahından bütün sorumlular için dava açılabilmektedir.
Yukarıda bu davaların nerede açılacağı detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Kaza tazminatı almak için açılacak olan davalarda, görevli mahkemenin de belirlenmesi gerekir. Yaralanmalı ya da ölümlü trafik kazası tazminatı almak için sorumlu kişilere açılacak olan davaların adresi, Asliye Hukuk Mahkemesi’dir.
Eğer kişilere değil de sigorta şirketine dava açılacak ise bu defa Asliye Ticaret Mahkemesi’ne gidilmelidir. Çünkü söz konusu şirketin sorumluluğu tamamen ticari bir faaliyetle ilgilidir.
Trafik kazasında mağdur olan kişi ya da kişiler bütün sorumlular ve sigorta şirketine dava açacak ise Asliye Ticaret Mahkemesi üzerinden davaları açmalıdır.

 

Destek almak için hemen başvurun

Membership Agreement

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer ut dui sed justo pharetra dignissim a quis diam. Proin placerat enim vel diam ultrices rutrum. Donec mollis nulla tristique velit pellentesque eleifend. In posuere posuere iaculis. Sed orci arcu, accumsan at semper in, bibendum ac erat. Donec dignissim at eros vulputate lacinia. Vivamus vitae nunc tincidunt, fermentum mi quis, dignissim magna. Etiam et dolor ac lorem accumsan ultricies. Cras fringilla justo velit, sed dapibus purus sollicitudin aliquet. In consectetur mauris sed mi mollis, iaculis eleifend dolor ornare. Donec sit amet egestas risus. Pellentesque suscipit ex lectus, nec semper quam interdum sed.

Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Quisque ex turpis, semper vitae ex non, scelerisque tincidunt diam. Vivamus eu sollicitudin massa, in suscipit tortor. Suspendisse nisl mi, ultricies eu sagittis quis, tincidunt sed turpis. Cras dapibus mauris non nisi dignissim pulvinar. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Pellentesque condimentum odio nec posuere pulvinar. Praesent iaculis massa id turpis tempor varius. Nullam viverra turpis urna, at finibus libero tempor viverra. Aliquam ac maximus ipsum, at efficitur ipsum. Praesent ullamcorper urna ut massa scelerisque, vel lacinia enim pretium. Nunc faucibus sit amet sem ut mattis. Pellentesque mattis urna at ornare porta. Duis placerat orci id vestibulum scelerisque. Nam eget quam lacinia, venenatis eros eu, tempor eros. Morbi volutpat nisi et venenatis vehicula.

Cras fermentum imperdiet porttitor. Sed tincidunt erat erat, eu euismod odio pulvinar et. Ut at laoreet lorem. Sed ex urna, placerat sed urna non, tempus blandit quam. Quisque eget est auctor, mollis magna non, fringilla est. Aliquam erat volutpat. Vivamus porttitor arcu orci, a consequat lorem imperdiet ac. Curabitur bibendum ac nibh vitae viverra.

Vestibulum et urna ac dolor interdum tristique. Donec eget nulla non justo porta sodales non ac orci. Morbi semper est in elit sagittis, suscipit malesuada sapien cursus. Nam sapien magna, facilisis eget placerat in, finibus vehicula nibh. Sed lacinia odio sit amet enim consequat suscipit. Aenean lacus ipsum, sodales eu magna id, venenatis varius dolor. Nam varius nisi eu mauris ultrices pharetra. Donec condimentum eros odio, a imperdiet nunc dignissim non. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec varius lacus ut dui feugiat, sed porttitor libero dignissim.

Sed tellus velit, euismod eu dictum id, euismod at lectus. Morbi fringilla metus id fermentum blandit. Donec lacus metus, venenatis ut leo eget, dictum egestas sapien. In quis dui lorem. Sed viverra eu odio vitae finibus. Vivamus vel nibh pretium, varius ligula eget, tempus diam. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Morbi dictum risus nisi, nec varius odio facilisis sed. Nulla efficitur enim id semper imperdiet. Mauris vitae elit non risus sagittis maximus eu nec enim. Quisque vestibulum, sapien eu congue malesuada, mauris nisi luctus eros, aliquam placerat turpis neque in erat. Vestibulum sodales dolor et leo eleifend, dignissim mollis erat rutrum.

Terms of Use

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer ut dui sed justo pharetra dignissim a quis diam. Proin placerat enim vel diam ultrices rutrum. Donec mollis nulla tristique velit pellentesque eleifend. In posuere posuere iaculis. Sed orci arcu, accumsan at semper in, bibendum ac erat. Donec dignissim at eros vulputate lacinia. Vivamus vitae nunc tincidunt, fermentum mi quis, dignissim magna. Etiam et dolor ac lorem accumsan ultricies. Cras fringilla justo velit, sed dapibus purus sollicitudin aliquet. In consectetur mauris sed mi mollis, iaculis eleifend dolor ornare. Donec sit amet egestas risus. Pellentesque suscipit ex lectus, nec semper quam interdum sed.

Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Quisque ex turpis, semper vitae ex non, scelerisque tincidunt diam. Vivamus eu sollicitudin massa, in suscipit tortor. Suspendisse nisl mi, ultricies eu sagittis quis, tincidunt sed turpis. Cras dapibus mauris non nisi dignissim pulvinar. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Pellentesque condimentum odio nec posuere pulvinar. Praesent iaculis massa id turpis tempor varius. Nullam viverra turpis urna, at finibus libero tempor viverra. Aliquam ac maximus ipsum, at efficitur ipsum. Praesent ullamcorper urna ut massa scelerisque, vel lacinia enim pretium. Nunc faucibus sit amet sem ut mattis. Pellentesque mattis urna at ornare porta. Duis placerat orci id vestibulum scelerisque. Nam eget quam lacinia, venenatis eros eu, tempor eros. Morbi volutpat nisi et venenatis vehicula.

Cras fermentum imperdiet porttitor. Sed tincidunt erat erat, eu euismod odio pulvinar et. Ut at laoreet lorem. Sed ex urna, placerat sed urna non, tempus blandit quam. Quisque eget est auctor, mollis magna non, fringilla est. Aliquam erat volutpat. Vivamus porttitor arcu orci, a consequat lorem imperdiet ac. Curabitur bibendum ac nibh vitae viverra.

Vestibulum et urna ac dolor interdum tristique. Donec eget nulla non justo porta sodales non ac orci. Morbi semper est in elit sagittis, suscipit malesuada sapien cursus. Nam sapien magna, facilisis eget placerat in, finibus vehicula nibh. Sed lacinia odio sit amet enim consequat suscipit. Aenean lacus ipsum, sodales eu magna id, venenatis varius dolor. Nam varius nisi eu mauris ultrices pharetra. Donec condimentum eros odio, a imperdiet nunc dignissim non. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec varius lacus ut dui feugiat, sed porttitor libero dignissim.

Sed tellus velit, euismod eu dictum id, euismod at lectus. Morbi fringilla metus id fermentum blandit. Donec lacus metus, venenatis ut leo eget, dictum egestas sapien. In quis dui lorem. Sed viverra eu odio vitae finibus. Vivamus vel nibh pretium, varius ligula eget, tempus diam. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Morbi dictum risus nisi, nec varius odio facilisis sed. Nulla efficitur enim id semper imperdiet. Mauris vitae elit non risus sagittis maximus eu nec enim. Quisque vestibulum, sapien eu congue malesuada, mauris nisi luctus eros, aliquam placerat turpis neque in erat. Vestibulum sodales dolor et leo eleifend, dignissim mollis erat rutrum.