GOOGLE PLAY ve APPLE STORE KOMİSYON FATURALARINDA KDV YÜKÜMLÜLÜĞÜ

App Store lar tarafından kesilen komisyon faturalarında ortaya çıkan KDV Yükümlülüğü

Son dönemde ortaya çıkan şirketlerdeki mobil uygulama Hasılatları ve app store kesintileri sonrası bu kesintilerin toplam hasılattan düşülebileceği bilinmektedir. Bununla beraber hizmetten faydalanma türüne göre ortaya KDV sorumluluğu çıkmaktadır.

Eğer Hizmetten yurtiçinde faydalanılıyorsa KDV-2 Sorumluluğu doğmaktadır. Bu KDV nin de KDV-2 Beyannamesiyle Beyan edilip ödenmesi gerekmektedir. Fakat bu durum ilk başta hiç olmayan bir verginin ödenmesi gerektiği gibi algılansa da, sonrasında ödenen KDV nin asıl doğan KDV den indirilebileceği, ödenecek KDV nin olmaması durumunda ise Devreden KDV mizde ileride indirmek maksadıyla tutabiliriz. Burada önemli husus Şirketimize ek KDV yükü doğurmayan durumu muhakkak KDV-2 Beyanıyla Beyan etmemiz gerekmektedir. Aksi durumda Birinci Sınıf Mükelleflerde 1.400,00 TL İkinci Sınıf Mükelleflerde ise 700,00 TL Özel usulsüzlük cezası ve Vergi Ziya Cezası ve Faizi Uygulamasına muhatap olabileceklerdir. Bu durum Türkiye’de vergi mükellefi olmayan diğer Yurt dışı firmalarının Faturalarında da geçerlidir.

Eğer hizmetten yurtdışında faydalanılıyorsa KDV söz konusu olmayacaktır.

Nasıl Hesaplanır?

İşletmenize kesilen komisyon tutarına ilaveten 0,18 ile çarpılması ile bulunur Örnek olarak 2.000,00 TL Komisyon faturası olması durumunda 2.000,00 TL X 0,18 = 360,00 TL şeklinde olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi İşletmenizin ÖDENECEK KDV si olması durumunda Bu 360,00 TL yi Ödenecek KDV nizden düşebilirsiniz. Ödenecek KDV nizin olmaması durumunda Devreden KDV nize ekleyebilirsiniz.

 

666 görüntüleme