LİYAKAT ADALETİN DOSTUDUR

Liyakatin önemine dair düşünceler

LİYAKAT  ADALETİN DOSTUDUR

 

 

Liyakat: Bir kimsenin, kendisine işverilmeye uygunluk, yaraşırlık durumu      

  

Yozlaşmak: Özündeki iyi nitelikleri birtakım dış etkenlerle zamanla yitirmek,soysuzlaşmak 

 

 

         Toplumumuza  yerleşmiş  olan ve her alanda  etkisini göstermekte olan liyakatebakılmaksızın insanlara sergilenen davranış çok kötü sonuçlara yol açmaktadır. Veişin kötüsü bu sergilenen davranışlar toplumda  ^ iyilik^ olarak algılanmaktadır. Bu davranışyapılmadığı taktirde ise doğru hareket etmiş olan bireye karşı cephe alınıptoplumsal yaşamında ona karşı ahlaki suçlama yapılmaktadır. Hak ettiği yeregelmek için tüm şartları yerine getirdiği halde hiçbir emek sarf  etmeden  insanların hakkını yemek ve bunu yapanaminnettar olmak başımıza gelmiş , toplumun ve ülkenin gelişmesini engelleyenbaşlıca davranıştır.

    

 Torpil-Adam kayırma  vakası en çok yakındığımız bir o kadar da kullandığımız bir araçtır. Genelolarak toplumda yakın çevresinden ya da yakınının bir yakını ya da ahbaplıktan gelenyakınlıklar sebebiyle  kişilerinliyakatine bakılmaksızın onlara tanınan ayrıcalık  budalalıktır. Karşıdaki kişiye bu olanağıtanıyan sözde ^referans^ diye adlandırılmış fakat referans terimini alakasızbir şekilde amacına uygun olmadan kullanan kişi bu işten kar sağladığını,liyakatsiz  kişiye  ve onun yakın çevresine karşı bir kahraman ,saygı duyulacak insan olduğunu sanır.  Fakatbu kişi yaptığı yanlışın hem kendine hem de yaşadığı topluma zarar vereceğini   düşünemeyecekkadar yozlaşmıştır.

   

Bu olayın  en hafif boyutu olarak okuldaki kantinsırasını örnek alabiliriz. Oluşan kuyruk uzadıkça kalınlaşır da , sebebi isekuyruktakilerin tanıdıklarını yanlarına alması yada onların siparişinialmalarıdır. İşin garibi genel olarak okulda bizi hem eğitmek hem de  öğretmek için görevlendirilen ismine tam uyankişi yani bir öğretmen bu sıraya girmeden kuyruğun doğruca başına gider ve alacaklarınıalıp kantinden ayrılır. Orada bulunan tüm öğrencilerin hakkını yer ve onlarasıraya girilmesini, adaletin bunu gerektirdiğini öğretmez de onlara karşıyanlış bir tavrı öğretir. Onları eğitemez, sadece öğretebilir. Çünkü o aşağılıkbir bilgi satıcısıdır. Toplumsal düzende yetişen kuşağa karşı en öncelikligörevinin onları düzgün eğitmek olduğunu bilmez onlara sadece ona öğretilen bilgileri devreder.  

     

      Derine indikçe butür meseleler dallanır budaklanır. Özetle şunu söylemek istiyorum. Hak edenehak ettiği görevi verirsek , belirlenmiş kurallara göre uyarsak ,taviz vermezsekeğer, işte o zaman önümüzdeki engeli kaldırmış olacağız.-Ya herkes böyleyapıyor-bir kereden bir şey olmaz-kurallar çiğnenmek içindir-gibi saçma sapancümlelere aldırış etmeden davranırsak inanıyorum ki daha mutlu olacağız. Önemliolan bu amaç uğruna hepimizin aldırmayanlarakulak asmayarak doğru şekilde davranmamızdır.

797 görüntüleme