Hakimlik - Savcılık Mesleği ile İlgili Merak Edilenlere Dair Özel Röportaj!

Cübbem ekibinin Hakim/Savcı adaylarının hazırlık sürecinde en fazla tercih ettiği Prof. Dr. Ahmet Nohutçu yönetimindeki "Hakimlik Akademisi" ile yaptığı özel röportaj Hakimlik/Savcılık mesleğine dair tüm soru işaretlerini ortadan kaldırıyor.

 

SON 2 YIL BOYUNCA YAPILAN HÂKİMLİK SINAVLARIYLA İLGİLİ BİR DEĞERLENDİRME YAPAR MISINIZ?

Tabi ki, son yıllarda çok ciddi sayıda alımları yapılıyor. 2015 yılı Hâkimlik alım sayıları anlamında bir dönüm noktası niteliğinde. 2015 yılında Adalet Bakanlığımız bir açıklama yaptı ve Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerde 100 bin kişiye ortalama 20,3 hâkim, 11,1 savcı düştüğü, Türkiye'de ise bu 100 bin kişiye 12,5 hakim, 6,4 savcı düştüğü belirtildi. Bu açıklamayla birlikte kişi başına düşen Hâkim Savcı sayımızın arttırılması gerekliliği hasıl oldu ve 30 Mayıs 2015 yılında 3500 kişilik Adli-İdari Yargı Hakimlik sınavı gerçekleştirildi.

Akabinde 19 Aralık 2015 tarihinde 800 kişilik Mezun Adli Yargı Hâkimlik Sınavı gerçekleştirildi. Yıl 2016’ya geldiğinde malumunuz 15 Temmuz darbe girişimi yaşandı ve oran olarak en fazla ihraç ve açığa alma işlemleri HSK’da yaşandı. Bu sebeple de ciddi bir ihtiyaç söz konusu olduğu için 24 Aralık 2016 tarihinde 3.800 kişilik Türkiye tarihinin en yüksek sayıda Adli-İdari Yargı Hâkimlik Sınavı yapıldı. Bu alımla da açıklar kapatılmadığı için 3 Haziran 2017 tarihinde Mezun ve Avukatlar için 2.750 kişilik Adli Yargı Hakimlik sınavı gerçekleşti. Son olarak ise 24 Aralık 2017 tarihinde ise 1.500 kişilik mezunlardan oluşan Adli Yargı Hakimlik Sınavı yapıldı.

Son tahlilde 30 Mayıs 2015 tarihinden bu yana toplam 12.350 kişilik alım yapılması için sınavlar yapıldı. Kısaca bu süreci bu şekilde izah etmiş olalım. Sorularınız da olursa ayrıntılara da girebiliriz.

 

70 BARAJININ ŞU AN OLMADIĞI SÖYLENİYOR, BU SAYMIŞ OLDUĞUNUZ SINAVLARDA HERHANGİ BİR BARAJ UYGULANMADI MI?

Evet bu soruda çokça muhatap olduğumuz sorulardan biri. 30 Mayıs 2015 sınavı ve 19 Aralık 2015 sınavı barajın uygulandığı ve 70’in altında bir puan alan öğrencinin sıralamaya girse dahi mülakatlara hak kazanmadığı sınavlar idi. Adli ve İdari Yargı Hakimlik Sınavlarında alım sayısının 3 katı mülakatlara çağırılır tabi ki 70 barajını geçmek kaydıyla. Fakat 15 Temmuz darbe girişiminden sonra HSK neredeyse Hakim/Savcı sayısının yarısına yakınını ihraç ettiği için ciddi bir boşluk doğdu alım sayıları da çok olacağı ve 70 barajını geçen aday sayısı az olacağı için 680 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 70 barajı kalkmış oldu. 19 Aralık 2015 itibariyle yapılan sınavlarda baraj uygulanmadan sıralamaya giren herkes mülakata çağırıldı.

 

TAM ANLAŞILMASI BAKIMINDAN SİZCE BARAJIN KALDIRILMASI PUANLARI ÇOK ETKİLEDİ Mİ?

Puanları tabi ki çok etkiledi çünkü küsuratlarla 70 puana ulaşamadığı için mülakatlara kalamayan birçok öğrenci oluyordu. Örneğin son yapılan 24 Aralık 2017 sınavında mülakatlara hak kazanan 4.500’üncü kişinin puanı 66.6 idi. Son giren kişiyle 70 alan öğrenci arasında nereden baksanız en az 2 bine yakın kişi oynuyor. O sebeple barajın olmaması birçok aday için ciddi bir avantaj doğurdu.

 

PEKİ SİZCE BU AVANTAJ DAHA NE ZAMANA KADAR DEVAM EDER?

Bu avantajın 2018 yılında yapılacak sınav ile birlikte nihayete ereceğini ve 2015 yılı öncesinde olduğu gibi rutin alımların yapıldığı döneme döneceğini düşünüyorum. 2018 yılı itibariyle de birçok değişikliğin olacağını ve girecek adaylar için handikap olabileceğini düşünüyorum.

 

BİZİ NE GİBİ FARKLILIKLAR BEKLİYOR?

2019 yılı itibariyle Adli-İdari Yargı Hâkimlik anlamında ben birçok değişiklik olacağını düşünüyorum. Bunlardan birincisi baraj tekrar eski haline dönecektir bu da puanların yükselmesine sebep olacaktır. İkincisi sınav formatının Kaymakamlık sınavında olduğu gibi çoktan seçmeli değil de Açık Uçlu Formatta yapılabilir, bu da sınav formatını daha da ağırlaştırmış olacaktır. Üçüncüsü ve en önemlisi Hâkim/Savcı Yardımcısı Kadrosunun İhdas edilme durumu söz konusu. Yani normalde sınavı ve mülakatı geçtikten sonra stajınızı yapıyor ve atanmanız yapılıyor. Bu değişiklik yapılırsa aynı Müfettiş Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı kadroları gibi 3 yıllık bir yardımcılık sürecini geçirdikten sonra yeterliliğinizi verdiğiniz takdirde Hâkim ve Savcı olarak atanmanız yapılacaktır. Dolayısıyla bu benim öngörüm olan 3 değişiklik ihtimaller arasında.

 

BU DURUMDA 2018 YILINDA YAPILACAK SINAVI DAHA MI ÇOK ÖNEMSİYORSUNUZ?

Ben her sınavı önemsiyorum ama 2016 yılından beri bütün öğrencilerimizle ve Hakim/Savcılık düşünen bütün arkadaşlarımızla yaptığımız sohbetlerde 2018 yılına kadar bu sınavları kazandınız kazandınız yoksa 2019 yılından sonra daha da zorlanabilirsiniz diyorum.

O yüzden şu an Hukuk Fakültesi, İktisat-İşletme-Siyasal Bilgiler Fakültesi ve İİBF gibi yerlerde okuyup son sınıfta olan öğrencilere kesinlikle yapılacak Adli-İdari Yargı Hâkimlik Sınavlarına hazırlanmalarını ve özveri göstermelerini tavsiye ediyorum.

 

TAM SİZ SINAV DEMİŞKEN KISACA SINAV FORMATI HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Tabi ki Adli Yargı ve İdari Yargı Hakimlik Sınavları toplam 100 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Bu 100 sorunun 30’u Genel Kültür Genel Yetenek 70’i ise Alan Bilgisinden oluşmaktadır. Adli ve İdari Yargı Hakimlik sınavlarının 79 sorusu ortak derslerden oluşuyor; Türkçe (6), Matematik (6), Tarih (12), Vatandaşlık (6), Anayasa (7), İdare Hukuku (7), İyuk (7), Medeni Hukuk (7), Borçlar Hukuku Genel Hükümler (7), Ceza Hukuku Genel Hükümler (7), Medeni Usul Hukuku (7) derslerinden oluşmaktadır. Adli Yargı da Ceza Hukuku Özel Hükümler, Borçlar Hukuku Özel Hükümler, Ticaret Hukuku, İcra İflas Hukuku gibi derslerden oluşan ayrıca 21 soru bulunuyor. İdari Yargı da ise İktisat, Maliye, Vergi Hukuku, Türk Vergi Sistemi gibi derslerden oluşan ayrıca 21 soru bulunuyor.

Bu sınavlarda ÖSYM’nin yaptığı birçok sınavda uyguladığı 4 yanlış 1 doğruyu götürür kuralı burada uygulanmamaktadır. Yani yaptığınız herhangi bir yanlış sorunuzun doğru cevabınıza bir zararı yoktur.

 

PEKİ ADAYLARIN SINAVLARDA MÜLAKATA HAK KAZANABİLMELERİ İÇİN ORTALAMA KAÇ DOĞRU YAPMALARI GEREKMEKTEDİR?

Ben her dönem Hâkimlik Akademisi öğrencilerine dönem başı bizim Tohum Dönemi dediğimiz dönemde öğrencilerimize seminer yaparım ve bu seminerde Adli yargı öğrencileri için minimum 20 Genel Kültür Genel Yetenek 50 Alan Bilgisi doğru sayısına, İdari Yargı Öğrencileri İçinde Minimum 25 Genel Kültür Genel Yetenek, 55 Alan Bilgisi doğru sayısına ulaşmalarını öneriyorum. Bu doğru sayıları mülakata hak kazanmak için yeterli olmaktadır.

 

HÂKİMLİK SAVCILIK DÜŞÜNEN ÖĞRENCİLER, ÖĞRENCİLİK SÜRECİNDE HAZIRLIKLARA BAŞLAMALI MIDIR? NE TÜR BİR YOL İZLENMELİLER?

Ben Adli-İdari Yargı Hakimlik ve Savcılık düşünen öğrenci arkadaşlarımıza son sınıfın ikinci yarısı itibariyle çalışmalara başlamalarını tavsiye ederim. Haziran ayına kadar bir alt yapı oluşturabilirler. Haziran ayından sonrada oluşturmuş oldukları alt yapı üzerine 4-5 aylık bir yoğun çalışma takvimi geliştirerek başarılı olabilirler.

 

BİZE EN ÇOK SORULAN SORULARDAN BİRİNİ SİZE SORMAK İSTİYORUM. HERHANGİ BİR YERDEN DESTEK ALINMADAN FAKÜLTEDE ÖĞRENİLEN BİLGİLERLE BU SINAV KAZANILAMAZ MI?

Evet size geldiği gibi gitmiş olduğum birçok seminerlerde ve programlarda bana da bu soru çokça yöneltiliyor. Herhangi bir yerden destek alınmadan bu sınav tabi ki kazanılabilir. Öğrenci eğer nasıl çalışacağını ve hangi kaynaklardan faydalanması gerektiğini biliyor, düzenli ve programlı çalışma yapısı var ise bunun yanı sıra hangi konulardan sorumlu olduğunu biliyor ve en az 7-8 ay gibi bir süresi varsa tabi ki kazanabilir. Ama burada bir durumu daha belirtmek istiyorum. Öğrenciler şunu bilmelidir, okudukları fakültelerde şüphe yok ki hukuk nosyonları oturuyordur, ama bu sınav formatıyla fakültedeki ders, içerik ve anlatım formatı çok farklı. O yüzden az önce saymış olduğum hususlardan herhangi biri öğrenci de yok ise keşke dememek adına güvenebileceği, hocasıyla sistemiyle kaynaklarıyla meşruiyetiyle kendini kanıtlamış bir yerden destek almasında fayda bulunmaktadır.

 

ADLİ VE İDARİ YARGI HAKİMLİĞİ ARASINDA FARKLAR NELERDİR?

Adli Yargı Hakimlik Sınavına sadece Hukuk mezunu olan adaylar girebiliyor. İdari Yargı Hakimlik Sınavına ise Hukuk mezunu adaylarla birlikte yeteri kadar Hukuk dersi almış İktisat Fakültesi, İşletme Fakültesi, İİBF ve Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu adaylar girebiliyor. Bu farkın yanı sıra az önce bir sorunuzda cevabını vermiş olduğum 21 soruluk fark dersler mevcut. Aynı zamanda da mesleğin icrası ve tayin konularında da ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin İdari Yargı Hakimleri İl Merkezlerinde kurulu mahkemelerde görev yaparken Adli Yargı Hakim ve Savcılar hem il merkezlerinde, ilçelerde ve bütün taşrada da görev yapabilmektedir.

 

İİBF ve SBF MEZUNLARINA İDARİ HAKİMLİK KONUSUNDA ÖNERİLERİNİZ VARSA ALABİLİR MİYİZ?

Marmara Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu biri olarak İİBF ve SBF mezunlarını çok önemsiyor ve İdari Yargı Hakimlik sınavlarına kesinlikle hazırlanmalarını tavsiye ediyorum. Birçok mezun İdari Hakimlik Sınavına girebilme durumu olduğunu bilmediğini gittiğim seminerlerde gözlemliyorum. Bir KPSS A grubu sınavlarıyla bir yere atanmaktan daha az bir zamanda sürecin belli olduğu bir sınavdır İdari Hakimlik sınavı, bunun yanı sıra bana göre en prestijli mesleklerden biri olma durumu da bulunuyor.

 

ADLİ HAKİMLİK SINAVI HAKKINDA BİLGİ ALABİLİRMİYİZ? SAVCILIK AYRI BİR SINAVA MI TABİ ?

Savcılık sınavı diye bir sınav yok Hukukçularımız bu konuyu da karıştırabiliyor. Adli Yargı Hâkim Adaylığı diye bir sınava girer aday. Sınav sonrasında sıralamaya girmiş ise mülakata davet edilir. Mülakatta başarılı olan aday ise Stajyer Hakim Adayı olarak staja başlar. Staj esnasında da bütün adaylara sorulur Hâkim mi Savcı mı olmak istedikleri. Her dönem HSK 2 Hâkime 1 Savcı denek gelecek şekilde orantılamak ister. Eğer alınan geri bildirimler bu orana yakın ise müdahale edilmez ama çok farklı bir durumsa HSK inisiyatif kullanabilir.

 

 

TAM KONUSU AÇILMIŞKEN STAJ SÜRECİ İLE İLGİLİ BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Staj Süreci adaylar için mülakatta başarılı oldukları süre itibariyle başlar. 24 ay olan staj süresi 16 Ocak 2018 tarihinde yapılan bir değişiklik ile 17 Aya indirildi. Adlî yargı hâkim ve savcı adaylarının stajları; Cumhuriyet başsavcılıklarında, Diğer adalet dairelerinde, Staj mahkemelerinde, Yargıtayda ve Adalet Akademisinde yapılır.

İdarî yargı hâkim adaylarının stajları; Danıştayda, İdare mahkemelerinde, Vergi mahkemelerinde, Bölge idare mahkemelerinde, İl valiliklerinde ve Adalet Akademisinde yaptırılır.

 

SON OLARAK HAKİMLİK AKADEMİSİNİ MERAK EDENLER İÇİN KISACA ANLATABİLİR MİSİNİZ?

Açıkçası adaylar araştırdıkları takdirde Hâkimlik Akademisi’ni daha yakından tanıyacaklardır. Merak eden adaylar hem bizlere hem de eğitim danışmanlarımıza rahatlıkla ulaşabiliyor, sorularını sorabiliyor.

Bu röportajdaki amacım sizlerden gelen talep üzerine ciddi bir bilgi kirliliği olan konulara açıklık getirmek ve adayların sarih bir şekilde sürece hakim olmalarını sağlamak.

 

PEKALA TEŞEKKÜR EDİYORUZ, ADAYLAR İÇİN ÇOK AYDINLATICI BİLGİLER VERDİNİZ, SON OLARAK SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEYLER VAR İSE ONLARI ALABİLİRİZ

Ben sizlere çok teşekkür ediyorum. Hukuk camiasına en ufak bir katkı sağlayan kim var ise ciddi bir sorumluluk üsteleniyor demektir. Bu sebeple tebrik, teşekkür ve takdiri her zaman hakkediyor demektir.

Hukuk ile ilgili yıllardır ben ve ekibim ciddi girişimlerde bulunuyoruz. Hukukun ve Hukukçuların her zaman yanında olacağız, önümüzdeki süreçte Hukukçularımızı desteklemek adına gerek sivil toplum anlamında gerekse de mesleki kariyer anlamında atılımlar yapacağız. Şahsım ve Akademilerimiz adına şu an vize dönemini yeni bitirmiş ve bir yandan rahatlamışken bir yandan da finalleri düşünen başta son sınıflar olmak üzere J herkese artan başarılar diliyorum. Daha güzel günlerde buluşmak ümidiyle.

 

Bu özel röportaj için Hakimlik Akademisi'ne ve kurucusu Sn. Erhan Kaya'ya teşekkür ederiz.

Cübbem Ekibi

                                                                                                                       

Altunizade Mahallesi, No:16/1, Kısıklı Cd., 34662 Üsküdar/İstanbul
 
0216 443 63 63