Amerika’da Hukuk Eğitimi'nin Nitelikleri

Amerika’da herhangi bir hukuk fakültesinden kabul aldıktan sonra birçok aday devamındaki programı merakla bekler. Bu makalede, Amerika’da hukuk eğitiminin niteliklerine ve adayları nelerin bekliyor olduğuna değineceğiz.

Amerika’da hukuk fakültesine yapmış olduğunuz başvuru kabul edildi. Birçok aday buraya kadar olan kısmı biliyordur. Ancak bundan sonra ne olacağını merak edenler yazımızı okuyabilirler. Amerika’daki eğitimin niteliklerinden ve öğrenci olarak üstünüze düşen görevlerden bahsettik.

Amerika’da hukuk ülkemizde zor olarak görülür ancak sisteme uyum sağladığınızda sizi başarıya götürür. Zor olarak nitelenir çünkü Anglo-Sakson hukuk sistemi ile Türkiye’nin benimsediği Kıta Avrupası hukuk sistemi farklıdır. Burada alıştığınız yöntem ve kurallar Amerika’da bambaşka şekillerde uygulanmaktadır. Örneğin Türkiye’de eğitim alan öğrencilerin ders öncesi hazırlık alışkanlığı edinmesine gerek yoktur çünkü Amerika’daki gibi “cold call” benzeri uygulamalar olmaz. Amerika’da ise öğrenciler o dersin konusuna çalışıp, mahkeme kararını okuduktan sonra ise özet çıkarıp giderler. Ders esnasında ilk olarak öğrencilerden biri konuyla ilgili mahkeme kararını özetler. Hocanın soruları ve direktifleriyle kararın sınıfça tartışılması sağlanır. Bu durumda yalnız ders dinleyen öğrenci olmuyorsunuz, bizzat konunun bir tarafı olmanız bekleniyor. Gelelim cold call meselesine. Derste birden bire hocanın sizin isminizi söyleyip dersin içeriği olan mahkeme kararını özetlemenizi istemesidir.

En çok merak edilen konuların başında sınavlar gelmektedir. Sınavların yapısı okuldan okula farklılık gösterse de zor oldukları gerçeği ortadadır. Bunun yanında öğrenciye destek olması amacıyla birçok imkan ve materyal sunulmaktadır. Sınavlara hazırlıkta kendi hazırladığınız kitap özetleri en büyük kaynaklarınız olacaktır. “Outline” ismi verilen kitap özetleri öğrencilerin hazinesi gibidir ve kimse özetlerini paylaşmaz. Bu o kadar önemlidir ki bazen hocalar özetlerde dikkat edilecek incelikleri öğrencilere anlatmak için ek ders yapmaktadır. Bunca zorluğun yanında artı olarak bazı sınavlarda açık kaynak olarak kullanılması için özetlere, kitaplara ve mahkeme kararı özetlerine izin verilmektedir. Ülkemizde de sık kullanılan soru tipi olan olay-vaka soruları Amerika’da da yaygın kullanılırken, sınavlar konusunda büyük bir farklılık ise sınav türleridir. Teknik açıdan “in class” (sınıfta) ve “take home” (evde) olmak üzere iki çeşittir. Sınıf ortamında gerçekleştirilen sınavlar aşina olduğumuz türden sınavlardır. Evde olan çeşidi ise hem zor hem de bir takım kuralları olan sınav türüdür. Ortalama 4-8 saat sınırı olan ve istediğiniz yerde yapabileceğiniz bu sınav diğer sınavlardan daha uzundur. Ek olarak bazen dersin hocası kelime limiti koyabilir veya yabancı öğrenciler için ek süreler de tanıyabilir.

Amerika’da hukuk eğitiminin zorlukları olsa da vazgeçilecek kadar imkasız bir şey değildir. Gerek duyduğunuz bilgi ve tecrübeleri eğitim sürecinde edineceksiniz. Eğitim sizi zaman içerisinde disiplinli ve programlı çalışan biri haline getirerek, iyi bir öğrenme sonucu yüksek dereceler ile mezun olmanıza katkı sunuyor.

***

Amerika'da Hukuk Ekibi

amerikadahukuk.com

twitter.com/AmerikadaHukuk

facebook.com/amerikadahukuk

instagram.com/amerikadahukuk