Sigorta Ve Tazminat Hukuku

Trafik kazaları sonrası Sigortalardan tazminat almak mağdura işkence çektiriyor.

Türkiye'de son yıllarda yeni bir sektör ortaya çıkmaya başladı. Sigorta hukuku dediğimiz bu alanda hem vatandaşların daha fazla bilgilendiği hemde avukat veya hukuk büroları anlamında bir çok hukuk görevlisi bu konuda deneyimlerini aktarmaya sitelerinde makaleler yayımlamaya başladı.

Peki aslında bu alan bu kadar geniş bir yelpazeye ulaştığına göre nedir bu sigorta tazminat meselesi diye bir göz atmanızı ve edindiğim deneyimleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle kendim bu alanın aktüer denilen alanında çalışmalar yürütüyorum. Yani trafik kazası veya iş kazası sonrası maluliyet kesinleştikten sonra kişilerin alacakları tazminatların hesaplanması daha önce yapılan hesaplamaların ölçütleri vs. gibi durumları yaklaşık 3 yıldır deneyimlemekteyim. 

Bu alanda çalışmalar yaparken öncelikle ülkemizde yaşanan trafik kazaları sayıları ve ölüm oranları 1990 ve 2010 yılları arasında çok yüksek noktalarda iken son dönemde biraz azalma olduğunu söyleyerek yüreklere biraz su serpelim.

Kazalardaki azalmalar yolların durumu, araçların muayene koşulları ve kişilerin bilinçlenmesi gibi faktörlere göre azalırken önemli olan konu ise yinede bir çok mağduriyetin yaşandığı gerçeğidir. Ülkemizde bunca kaza olurken peki bu kişiler sigorta veya kasko bedellerini alabiliyorlar mı? Alıyorlar ise tam mı eksik mi? Hangi zorluklarla karşı karşıya kalıyorlar gibi bir çok soru akıllara gelmektedir.

Gelin öyleyse trafik kazalarını bu makalemizde ele alalım.

Trafik Kazası Sonrası Tazminata Mağdurun Ulaşma Serüveni

Serüven dedim zira gerçekten bu kısa sürede edindiğimiz izlenimler ve yaşanalar tam bir serüveni bize anlatmaktadır. O zaman olay örgüsü kurmak için şöyle başlayalım.

Trafik kazası geçirdiniz ve kazada sağ ayak kırıkları platinler vs. var. Tedaviniz 6 ay boyunca fizik vb. alanlarda devam ediyor ardından heyet süreciniz başlıyor. Bu anlattığım olay bir mağdurun yaşadığı süreç. Ardından bir avukat ile çalışmaya başlayarak önce vekalet süreci, sonrasında hastane adli evraklar gibi durumlar tamamlanarak heyet için gün alınıyor. İlgili hastanede tetkikler bittikten sonra 1 yıl süreli %13 rapor veriliyor. Sigortaya başvuru bu raporla yapılarak ön ödeme talebi ile medikal inceleme talep ediliyor. Medikal inceleme sonrası sigorta heyet raporunu %6 üzerinden değerlendirerek bir ödeme öngörüyor. Daha sonra bu ödeme kabul edilmeyerek tahkime başvuru yapılıyor. Sigorta sürecinde mağdur 6 ay gibi bir süre teklif için oyalanarak en son müvekkil avukatı ile tahkime gidiyor.

Tahkim Süreci Tazminat Alma Garantisi Sunmuyor

Tahkimde süreçler 6 ile 8 ay arası ortalama bir zaman dilimini kapsamakta. Başvuru yapılıyor oradaki süreçler devam ederken mevcut heyet raporunun 5 ayın sonlarında bu işlem için yetersiz görüldüğü kanaatine varılarak Adli Tıp Değerlendirmesi isteniyor. Ve bu adli heyet için yaklaşık 1 aylık bir süre öngörülüyor. Mağdurun yaşadığı yerde ATK hizmeti veren kurum olmadığından ve bu raporlar yer yer 2 -3 bin TL’leri bulduğundan bu sürede maalesef evrak tamamlanamıyor. Aynı zamanda hastanelerden heyet günü almakta ayrı bir konu. Yani bakıldığından kazanın üstünden bir yıl geçmesine rağmen mağduriyet halen ortada ve kazazede hak arama çabasında.

Peki Böyle Mi Olmalı

Bu arada yukarıdaki sorunu İstanbul’da bir hukuk bürosu hallederek mağduru 17 ayında tazminatı ile buluşturdu. Bu bahsettiğimiz konuda ne ilk avukatın kusuru var ne mağdurun. Peki neden böyle oluyor sorusu akıllara geliyor. Önce hastaneden başlayalım. Ayakta platin ve kısalık olmasına rağmen raporda süre konması, sigortanın cevap için sürekli oyalaması sonrasında tahkim hakeminin 5 ay bekleyip rapor için ATK alalım demesi gibi durumlar tamamen mağduru yine mağdur eden durumlardır. Bu alanda çalışma yapan bir çok hukuk ofisi ile olan görüşmelerin sonrası edindiğim izlenim maalesef ki ülkede ki yozlaşan prosedür bu alana da sıçramış ve mağduriyetler her bölgeden sürekli gelmeye devam ettiğidir.

Çıkış Yolu Nedir?

Birincisi haklarımızı iyi bilmeliyiz. İkincisi kaza sonrası hastanenin verdiği raporlara yapabiliyorsak itirazlarımızı yapmalıyız. Sigorta sürecinde maksimum bir ay beklemeliyiz. Tahkim içinde dosyamızı sürekli takip etmeliyiz. Ama en önemlisi oranımız belli ise internette birkaç site ücretsiz hesaplama yaparak ortalama bir fikir vermektedir. www.ercanerdem.av.trwww.kazadatazminat.com gibi siteler ücretsiz hesaplamalar yaparak alacağınız tazminatlarda sizlere destek olmaktadır. Bunun yanında engelliler biz sitesine de bakarak geçmiş deneyimlerini aktaran kişilere kulak vermekte fayda var. Son olarak şunu söylemek istiyorum. Mağdur olanları yine mağdur etmeyin adalet bir gün hepimize lazım olur. Hakkı neyse verin oyalamayın.

163 görüntüleme