Amerika'daki LLM Çeşitleri

Amerika'da Hukuk yüksek lisansı için çeşitli opsiyonlar mevcut bu makalede bunlara değineceğiz.

LLM Türleri

4 farklı LLM programı olduğunu söyleyebiliriz. LLM türleri ABD’de okuldan okula farklılık gösterse de genel olarak hepsi farklı ihtiyaçlara ve öğrenci karakterine göre oluşturulmuş programlardır.

Tam Zamanlı LLM

LLM denildiği zaman kafalarda şekillenen ilk LLM programıdır. Tam zamanlı LLM programları süresi 9 ila 12 ay arasında değişir. Öğrencisi olduğunuz hukuk fakültesine aktif katılımınızı gerektiren programlardır.

Tam zamanlı LLM programları 2 veya 3 akademik döneme ayrılır. İlk dönemde sayısı 3 ila 5 arasında değişen dersler almanız gerekirken son döneminizde LLM programınızın özelliğine göre tez yazmanız gerekebilir, tezsizse ders almaya devam edersiniz.

Yarı Zamanlı LLM Programı

İkinci seçenek yarı zamanlı LLM. Yarı zamanlı LLM programları genellikle 2 yıl sürer ve ortalama her dönem 1-2 ders alınır. Tam zamanlı LLM programı dersleri gün içerisindeyken, yarı zamanlı öğrenciler akşamları veya hafta sonları ders alırlar.

Online LLM

Süresi 1-2 yıl arasında değişen uzaktan eğitimli programlardır. 24-26 kredi alarak tamamlayabilirsiniz. Ayrıca, tam zamanlı LLM programları gibi online LLM sayesinde bazı eyaletlerde baro sınavına girebilir, baroya kayıtlı avukat olma hakkı kazanabilirsiniz.

Executive LL.M.

Son opsiyon Executive LLM. Bu programa online ve yarı zamanlı LLM’in karışımı diyebiliriz. Executive LLM de hafta içi akşam veya hafta sonu verilen bir LLM türü. Programın bir kısmı online eğitimlerden oluşabilirken, belirli aralıklarla da kampüste dersler verilir.

 Executive LLM programı içerik açısından diğer üç programdan biraz farklıdır. Bu program daha yoğun ve genellikle hukukun spesifik alanlarına dair teknik bilgilerin ağırlıklı olduğu bir LLM türü olarak tanımlanabilir.

***

Özet olarak üstünden geçtiğimiz LLM türlerinin avantajlarını ve dezavantajlarını yazdığımız blog yazımıza da göz atabilirsiniz.