İş Kazalarında Şirket Bildirim Yapmadı İse Vay Halinize

İş Kazası Bildiriminizi Muhakkak Yapın. İş Kazası Noktasında Hukuki Destek Almanız Şart

İş kazaları ülkemizde çok sık rastlanan kaza türlerinden biridir. Çalışan sayısına oranla kaza oranımız Avrupa ülkelerine göre yüksek olduğunu söyleyerek konuya girelim. Bunun elbet bazı nedenleri var. Bakıldığında iş yerlerinde gerekli teçhizatların olmaması bu malzemelerin işçilerce kullanılmaması veya iş yerlerinde buna yönelik denetimlerin yapılmaması olarak sayabiliriz.

Örnek bir olayı sizinle paylaşmam gerekirse 300 kişinin çalıştığı bir fabrikada kazaya davetiye çıkaracak bir hata yapılıyor. Tırların yükleme alanı ile işçilerin dinlenme bahçeye çıkma alanını bir birinden ayırmayan işveren 4 yıllık fabrika aktif çalışmasında 2 ağır araç altında kalarak yaralanmalı kazanın oluşmasına neden oluyor. Kaza sonrası bazı önlemler alınsa da aslında kazaya davetiye açık olarak verildiği önceki tutumlardan belli olmaktadır. Gelelim asıl konumuza;

İş Yeri Kaza Bildirimi Neden Yapmıyor?

Bir firmada kaza yaşadınız Türkiye’de yapılan bir araştırmada 100 kazanın 30’unda bildirim yapılmadığı 15’inde ise hiçbir hak arama çabasına girilmediği belirlenmişti. Bu istatistikler bir kenarda dururken şunu söylemekte fayda görüyorum. Diyelim iş kazası geçirdiniz iş vereniniz sizi aldı hastaneye götürdü. Tedavileri yaptırdı. Süreçte sizden şikayetçi olmamanızı istedi. Sonrasında verdiği sözleri unuttu. Sizde mağdur oldunuz. Aklınıza iş kazası yaşadım hadi bildirim yapayım dediniz.

SGM’ler Süreci Uzattıkça Uzatıyor

Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne başvuru yaptınız. Elinizdeki evrakları kazaya ilişkin şahitleri sundunuz. Size bir dosya sorumlusu belirliyorlar. Sonrasında 2 veya 3 ay bekliyorsunuz. İş kazası olduğu netleşmeden de sizin durum bildiri raporu almanızı istemiyorlar. Yani hastane sevki gerçekleşmiyor. Siz bildirim yaptıktan sonra bekliyorsunuz. Sonrasında iş vereninize bilgi iletiliyor. O benim elemanım değildi diyor. Dosya sorumlusu da sorumluluktan kaçarak şahitleri dikkate almadan dosyada karar veremedim diyerek müfettişe gönderiyor.

Müfettiş Süreci Yine Beklemek Demek

Bu kez devreye müfettiş giriyor. Karşı tarafın sizin belgelerinizi toparlıyor dinliyor. İlgili kurumlardan evraklar talep ediliyor. Eğer şansınız varsa iş kazası bildirimi yani ben iş kazası yaşadım demek için 1 yıl bekliyor ve ben bu iş yerinde kaza geçirdim durumuna geliyorsunuz. Sonrasında hastane sevkiniz yapılıyor. Burada soru şu, karar verme yetisi olmayan kişiler iş verenin her itirazı sonrası bu kararı alamıyorlar ise aradaki prosedürü kaldırıp dosyalar direk müfettiş ile buluşsa daha doğru olmaz mı? Zira süreçte başvuru da verdiğiniz evraklar yetersiz şunları da getirin ben iş kazası olduğunu kabul edeyim diyen bir görevli görmedim. Bu makaleleri gelen şikayetler ve en önemlisi mağdurların mağduriyet sürelerinin uzamaması adına yazıyorum.

Sonuç olarak iş kazası yaşadıysanız hastaneye muhakkak şu iş yerinde çalışırken düştüm diye belirtiniz. Yoksa iş verenin insafı ile uzun bir SGM prosedürüne mahkûm olursunuz. İş kazası konusunda deneyimli kişi ve avukatlık ofislerinden destek alınız. Makalemde sitelerinden destek aldığım https://www.arikanavukatlik.com/is-kazasi-avukati ekibine teşekkür ederim.

150 görüntüleme